Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


Już w czwartek 28 listopada 2024 roku odbędzie się Szczyt Cyfrowy IGF Polska. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest przyszłości globalnej sieci i kluczowym zagadnieniom cyfrowym. Tegoroczna konferencja odbędzie się w The Tides przy ul. Wioślarskiej 8 w Warszawie, a jej program nawiązuje do cyfrowych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r.

NASK współorganizatorem IGF
Warszawski szczyt będzie okazją, nie tylko by wziąć udział w tematycznych panelach i zapoznać się z wizją polskiej prezydencji, ale także spotkać się i porozmawiać z ekspertami NASK. Na wydarzeniu obok Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego pojawią się:
- Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. strategicznego rozwoju cyberbezpieczeństwa w NASK, członek Rady Zarządzającej ENISA, ekspert w temacie sieci teleinformatycznych i ich bezpieczeństwa
- Martyna Różycka, Kierowniczka Zespołu Dyżurnet.pl NASK, znawczyni w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w sieci
- Maciej Groń, Radca Prawny NASK, specjalista zajmujący się eliminowaniem nielegalnych treści z internetu.
Konferencję rozpoczną wystąpienia otwierające oraz „Sesja Otwierająca”, gdzie w dyskusji o horyzontalnych priorytetach polskiej prezydencji dyrektor Krzysztof Silicki podzieli się swoimi refleksjami.
W panelu „Zaufane Podmioty Sygnalizujące: Nowe narzędzie w zwalczaniu nielegalnych treści online w Polsce” Martyna Różycka z Dyżunet.pl i Maciej Groń porozmawiają o roli Zaufanych Podmiotów w zwalczaniu nielegalnych treści w internecie.
NASK wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Dziecka organizuje też wyjątkowe, zamknięte wydarzenie Młodzieżowy Okrągły Stół: Cyfrowe wyzwania. Wypracowane podczas dyskusji rekomendacje i sugestie zostaną przekazane Rzeczniczce Praw Dziecka.
Dla gości wydarzenia, NASK organizuje także specjalną przestrzeń, w której będzie można porozmawiać bezpośrednio z ekspertami:
11.30-12.20 – Martyna Różycka (Dyżurnet.pl, NASK)
12.30-13.15 – Łukasz Wojtasik (NGO – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator programu “Dziecko w sieci”)
14.30-15.15 – Maciej Groń (NASK), Teresa Wierzbowska (prezeska, Zarząd Stowarzyszenia Sygnał), Kamila Brylak (Uniwersytet Wrocławski)
15.20-16.00 – Iwona Jarosz (NASK), Paweł Goławski (NASK) – eksperci w temacie bezpieczeństwa domen
Dlaczego warto wziąć udział?
IGF Polska 2024 to przestrzeń dla wymiany myśli, budowania partnerstw oraz współtworzenia strategii na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa cyfrowego w perspektywie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku. To drugi taki moment w historii naszego kraju. Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 roku.
Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji i pełny program: IGF Polska 2024 – IGF Polska – Portal Gov.pl

Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Okres przedświątecznych zakupów to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?
Black Week i Black Friday już za nami. Ale okres kupowania przedświątecznych prezentów wciąż trwa. Dla cyberprzestępców to idealne okazje. Fałszywe sklepy podszywające się pod znane marki, by wyłudzić nasze pieniądze, to tylko jedno z zagrożeń. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne.
Kampania “SPRAWDZAM!”. Nie daj się zwieść. Naucz się, jak rozpoznać dezinformację
NASK rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jej celem jest zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat dezinformacji i jej skutków oraz pokazanie, jak rozpoznawać działania internetowych trolli i jak sobie z nimi radzić.