„Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości” – premiera nowego poradnika dla nauczycieli
Czym są technologie VR i AR? Jak włączyć je w edukację? Czy można za ich pomocą zapewnić uczniom niestandardowe doświadczenia, a przy tym uniknąć potencjalnych zagrożeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym bezpłatnym poradniku Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która jest częścią NASK. To pierwsze takie opracowanie w Polsce – sprawdźcie!


Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko – warto być „na bieżąco”, aby bezpiecznie i w pełni wykorzystać ich potencjał. Jak zawsze, razem z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (OSE), której NASK jest operatorem, staramy się Wam w tym pomóc. Tym razem wzięliśmy na warsztat wirtualną rzeczywistość (VR). Korzystacie? Niezależnie od odpowiedzi, koniecznie sięgnijcie po nasz poradnik.
VR i AR – o co chodzi?
Początki wirtualnej rzeczywistości sięgają dekad wstecz (o tym również przeczytacie w naszej premierowej publikacji), jednak w ostatnich latach jej rozwój znacznie przyspieszył. W konsekwencji – wzrosło również wykorzystanie rozwiązań opartych na tej technologii w wielu różnych dziedzinach życia: medycynie, transporcie, motoryzacji, marketingu, ale również… w edukacji.
– Wykorzystując VR uczymy się w sposób bardziej aktywny, ciekawy, a w rezultacie – szybszy i bardziej efektywny. Zanim jednak wprowadzimy to rozwiązanie do klas, warto poznać nie tylko możliwości VR, ale także jej możliwe ograniczenia i zagrożenia. Poradnik „Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości” powstał właśnie po to, aby ułatwić nauczycielom to zadanie – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w NASK, autorka publikacji.
Nowy świat korzyści
Dla tych, którzy dopiero oswajają się z tematem – małe wprowadzenie. Czym jest ten nowy, cyfrowy świat, o którym mowa? Już tłumaczymy.
Technologia wirtualnej rzeczywistości (ang. Virtual Reality) pozwala nam przenieść się do środowiska w pełni wygenerowanego komputerowo. Trójwymiarowy obraz sprawia, że możemy wejść w realistyczną symulację, swobodnie się w niej poruszać, a przy tym – całkowicie odciąć od bodźców z zewnątrz.
Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality) to z kolei nakładanie na obraz rzeczywisty elementów wygenerowanych cyfrowo.
Połączenie VR i AR sprawia, że nie ruszając się z miejsca, możemy wejść w zupełnie inną przestrzeń. Oczywiście przy pomocy odpowiednego sprzętu – smartfona, konsoli lub gogli i kontrolerów.
Brzmi ciekawie? Tak też jest w praktyce!
Zamiast palcem po mapie
Cofnijmy się na chwilę do lat szkolnych. Czy wydawało Wam się kiedykolwiek możliwe, żeby wpatrywanie się w mapę na lekcji geografii zastąpić wizytą w określonym miejscu albo zamiast przeglądać podręcznik do biologii, „wejść” w szkielet człowieka i przyjrzeć się mu z bliska? Dla pokolenia dzisiejszych dorosłych – nauczycieli, ale także rodziców, to sytuacje zupełnie abstrakcyjne.
Tymczasem – to właśnie umożliwia wirtualna rzeczywistość, która jest już obecna w niektórych szkołach. Możemy się spodziewać, że w nadchodzących latach ich liczba będzie wzrastać. Jak się w tym odnaleźć?
– Przede wszystkim – nie bójmy się odkrywania nowych rozwiązań. VR, oczywiście odpowiednio wykorzystany, może stać się cennym dodatkiem do tradycyjnych form nauczania. Dlaczego? Bo umożliwia poznawanie świata w sposób, w jaki naturalnie robi to dziecko – „tu i teraz”, poprzez eksperymentowanie, doświadczanie i pełne zaangażowanie w daną sytuację – podkreśla Marta Witkowska.
Kluczem do zrozumienia wirtualnej rzeczywistości są trzy pojęcia:
- Immersja – czyli „zanurzenie”, którego doświadczamy wtedy, kiedy świat wirtualny działa na nasze zmysły podobnie do otaczającej nas rzeczywistości.
- Psychologiczna obecność – poczucie osobistego zaangażowania w wirtualną sytuację, realnego uczestnictwa w niej.
- Ucieleśnienie– uczucie znajdowania się w wirtualnym ciele, mające bezpośredni wpływ na odczuwanie prawdziwości danego doświadczenia.
Dotyczą one wszystkich użytkowników wirtualnej rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio przygotować najmłodszych do tego rodzaju przeżycia.
WAŻNE! Z technologii VR mogą bezpiecznie korzystać uczniowie w wieku od 12-13 lat.
Na co uważać?
„Zanurzenie” w wirtualnej rzeczywistości bez wątpienia dostarcza wielu wrażeń, ale może także być źródłem nieprzyjemnych odczuć. Ból lub zawroty głowy, mdłości, zmęczenie – to się zdarza. Dlaczego? Mówiąc w skrócie, chodzi tutaj o sprzeczność pomiędzy docierającymi do nas bodźcami – wzrokowymi oraz odczuciami płynącymi z ciała.
Dzieciom często trudniej niż dorosłym jest rozpoznać, nazwać lub zgłosić dyskomfort – zwróćcie więc na to uwagę, zanim zdecydujecie się na wykorzystanie gogli VR na lekcji. Dobrym pomysłem, poza rozmową z uczniami, będzie także poruszenie tego wątku przy okazji kontaktu z rodzicami. Bądźcie czujni – reagujcie na wszystkie zgłaszane sygnały.
– Siłą wirtualnej rzeczywistości jest to, że pozwala zatracić się w niejako równoległym świecie, a dzięki temu – doświadczać i uczyć się w sposób wcześniej nieznany i niedostępny. Pamiętajmy jednak, że w przypadku dzieci granica pomiędzy fikcją i rzeczywistością jest bardzo cienka, a VR jeszcze ją upłynnia. Może to prowadzić do tworzenia tzw. fałszywych wspomnień – mówi Marta Witkowska.
Jesteście zaintrygowani? Chcecie dowiedzieć się więcej? Oto nasz poradnik: https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,99.
Korzystajcie!
https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,99
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Okres przedświątecznych zakupów to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?
Black Week i Black Friday już za nami. Ale okres kupowania przedświątecznych prezentów wciąż trwa. Dla cyberprzestępców to idealne okazje. Fałszywe sklepy podszywające się pod znane marki, by wyłudzić nasze pieniądze, to tylko jedno z zagrożeń. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne.
Kampania “SPRAWDZAM!”. Nie daj się zwieść. Naucz się, jak rozpoznać dezinformację
NASK rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jej celem jest zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat dezinformacji i jej skutków oraz pokazanie, jak rozpoznawać działania internetowych trolli i jak sobie z nimi radzić.