Naukowiec z NASK na prestiżowym spotkaniu w Stanach Zjednoczonych
Jako jedyny przedstawiciel Polski, naukowiec z NASK Szymon Łukasik został zaproszony na zamknięte spotkanie w San Francisco dotyczące Sztucznej Inteligencji. Wymiana wiedzy z międzynarodowymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa AI to nieocenione doświadczenie i dowód na wysoki poziom polskiej nauki.


Wydarzenie, organizowane wspólnie przez dwa Departamenty: Stanu i Handlu USA, skupia się na kluczowych wyzwaniach związanych ze Sztuczną Inteligencją. W tym na testowaniu modeli AI, ocenach ryzyka oraz niwelowaniu zagrożeń związanych z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję.
– Wobec dynamicznego rozwoju Sztucznej Inteligencji, a w szczególności modeli generatywnych, pozwalających na tworzenie treści różnego typu, musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania tej technologii. Jest tu wiele aspektów, które trzeba rozważać w kontekście międzynarodowym, uwzględniając przy tym kontekst lokalny (m.in. kulturę czy język) i zagadnienia etyczne. Spotkania takie jak to pozwalają wypracować uniwersalną metodologię działania oraz skoordynować badania prowadzone w tym obszarze w wielu różnych ośrodkach – mówi dr hab. inż. Szymon Łukasik, Dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK
Szymon Łukasik, jako jedyny przedstawiciel Polski, wziął udział w dyskusjach zamkniętych, które objęły takie tematy jak:
- Zarządzanie ryzykiem związanym z treściami syntetycznymi (np. deepfake), które mogą wprowadzać dezinformację i zagrożenia dla bezpieczeństwa.
- Współpraca nad metodologią testowania i weryfikacji fundamentalnych modeli AI w celu poprawy ich interoperacyjności i wiarygodności.
- Budowanie wspólnych podejść do interpretacji wyników testów AI oraz oceny ryzyka związanego z wdrażaniem zaawansowanych systemów AI.
Podczas spotkania Szymon Łukasik podzielił się doświadczeniami NASK-PIB w związku z wykrywaniem treści generowanych i stosowania narzędzi do identyfikacji deep fake’ów. Mówił też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dużych modeli językowych – przedstawiając doświadczenia uzyskane przez konsorcjum złożone z polskich uczelni i instytutów badawczych podczas realizacji projektu PLLuM (Polish Large Language Model – polski wielki model językowy).
Spotkanie w San Francisco jest częścią globalnych działań na rzecz współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa AI. Zarówno Polska jak i NASK, dzięki obecności Szymona Łukasika, zaznaczyły swoją rolę w kształtowaniu międzynarodowych standardów i dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wymiana myśli i doświadczeń podczas spotkania będzie służyć zwiększeniu globalnej współpracy w obszarze Sztucznej Inteligencji, by rozwijać tę technologię w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z międzynarodowymi
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Okres przedświątecznych zakupów to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?
Black Week i Black Friday już za nami. Ale okres kupowania przedświątecznych prezentów wciąż trwa. Dla cyberprzestępców to idealne okazje. Fałszywe sklepy podszywające się pod znane marki, by wyłudzić nasze pieniądze, to tylko jedno z zagrożeń. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne.
Kampania “SPRAWDZAM!”. Nie daj się zwieść. Naucz się, jak rozpoznać dezinformację
NASK rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jej celem jest zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat dezinformacji i jej skutków oraz pokazanie, jak rozpoznawać działania internetowych trolli i jak sobie z nimi radzić.