Witaj w nowym serwisie NASK!
Wszystko się zmienia, strona instytutu NASK też. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która w przystępny sposób zaprezentuje działalność NASK oraz najważniejsze informacje związane z cyberbezpieczeństwem, rozwojem technologii i edukacją cyfrową. Zapraszamy do zapoznania się z nowym wydaniem strony NASK.pl!


Nowa strona NASK została podzielona na trzy główne sekcje, które ułatwiają dostęp do informacji.
Sekcja Aktualności zawiera najświeższe wiadomości, wydarzenia oraz osiągnięcia związane z działalnością NASK. Znajduje się tu wszystko, co dotyczy bieżących działań – od cyberbezpieczeństwa po innowacje technologiczne.
Magazyn to przestrzeń z dłuższymi materiałami. Ekspertki i eksperci dzielą się tu swoją wiedzą i analizami, przedstawiając tematy z perspektywy naukowej i praktycznej. Mamy nadzieję, że artykuły te pozwolą lepiej zrozumieć cyfrowe wyzwania i nowoczesne technologie.
W sekcji Instytut prezentujemy aktywność NASK. Podzieliliśmy ją na cztery zakładki:
- Dla Ciebie – przedstawiamy działania, które podejmujemy z myślą o obywatelach, aby wspierać ich bezpieczeństwo w sieci.
- Dla nauki – przedstawiamy nasze piony badawcze, ich projekty i prace naukowe, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy oraz technologii.
- Dla biznesu – prezentujemy nasze produkty i usługi, które wspierają przedsiębiorstwa w bezpiecznym i efektywnym funkcjonowaniu w przestrzeni cyfrowej.
- Dla instytucji – opisujemy działania wspierające administrację publiczną, które dotyczą m.in. bezpieczeństwa cyfrowego i infrastruktury.
Zapraszamy do odkrywania nowej strony NASK!
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Okres przedświątecznych zakupów to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?
Black Week i Black Friday już za nami. Ale okres kupowania przedświątecznych prezentów wciąż trwa. Dla cyberprzestępców to idealne okazje. Fałszywe sklepy podszywające się pod znane marki, by wyłudzić nasze pieniądze, to tylko jedno z zagrożeń. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne.
Kampania “SPRAWDZAM!”. Nie daj się zwieść. Naucz się, jak rozpoznać dezinformację
NASK rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jej celem jest zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat dezinformacji i jej skutków oraz pokazanie, jak rozpoznawać działania internetowych trolli i jak sobie z nimi radzić.