Zmiany w CERT Polska, Marcin Dudek nowym kierownikiem
Obowiązki szefa CERT Polska przejmie 1 grudnia Marcin Dudek. Natomiast Sebastian Kondraszuk, dotychczasowy szef tego zespołu, obejmie nowo utworzoną funkcję architekta współpracy sektorowych CSIRT-ów.


Marcin Dudek pracuje w CERT Polska od pięciu lat. Zajmował się tu do tej pory koordynacją analizy zagrożeń APT oraz bezpieczeństwem systemów przemysłowych. Wcześniej zdobywał doświadczenie w reagowaniu na incydenty komputerowe w firmach z sektora prywatnego, jak i w instytucjach państwowych, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa obiektów jądrowych.
Ukończył studia informatyczne na Wojskowej Akademii Technicznej oraz studia z zarządzania cyberbezpieczeństwem na University of Warwick w Wielkiej Brytanii.
Sebastian Kondraszuk, który dotychczas kierował zespołem CERT Polska, objął nowoutworzone stanowisko architekta współpracy międzysektorowej. Jego rolą będzie animowanie współpracy CSIRT-ów (zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego) sektorowych zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy NIS2.
– Rozwój kompetencji sektorowych zespołów cyberbezpieczeństwa to wyzwanie, które przynosi NIS2. Moje nowe zadania mogą w istotny sposób przyczynić się do podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w obszarach, które tego wsparcia wymagają. W nowej roli zamierzam wykorzystać wszystkie dostępne mi zdolności i narzędzia. – podkreśla Sebastian Kondraszuk, dotychczasowy szef CERT Polska.
Sebastian Kondraszuk zaznacza też, że pozostawia zespół w dobrych rękach i w momencie, kiedy marka CSIRT NASK jest silna jak nigdy dotąd. Kondraszuk z CERT Polska związany jest od ponad dziewięciu lat. Pracami zespołu kierował przez ostatnie trzy lata. Nowe stanowisko to odpowiedź na wyzwania stojące przed krajowym systemem cyberbezpieczeństwa.
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Okres przedświątecznych zakupów to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?
Black Week i Black Friday już za nami. Ale okres kupowania przedświątecznych prezentów wciąż trwa. Dla cyberprzestępców to idealne okazje. Fałszywe sklepy podszywające się pod znane marki, by wyłudzić nasze pieniądze, to tylko jedno z zagrożeń. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne.
Kampania “SPRAWDZAM!”. Nie daj się zwieść. Naucz się, jak rozpoznać dezinformację
NASK rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jej celem jest zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat dezinformacji i jej skutków oraz pokazanie, jak rozpoznawać działania internetowych trolli i jak sobie z nimi radzić.